İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Olan Biten
  3. 2020’nin ilk albümleri

2020’nin ilk albümleri

2020’ye gireli henüz iki ay bile olmadan yerli müzik sahnemizin en sevilen isimleri ve genç yetenekleri birbiri ardına albümlerini yayınladılar. Yılın ilk günlerinde yayınlanan bu albümlerden dokuz tanesini sizin için derledik.

2020’nin ilk albümleri

2020’ye gireli henüz iki ay bile olmadan yerli müzik sahnemizin en sevilen isimleri ve genç yetenekleri birbiri ardına albümlerini yayınladılar. Yılın ilk günlerinde yayınlanan bu albümlerden dokuz tanesini sizin için derledik.

Islandman – “Kaybola”

Tolga Böyük, Eralp Güven ve Erdem Başer’den kurulu Islandman, her yayınladıkları şarkı ve albümle başarılarını bir üst seviyeye taşıyor. Katıldıkları her festivalden övgü dolu yorumlarla dönen ve dinleyici kitlesini her geçen arttıran topluluk, bu yıl da yerli ve yabancı sahnenin en önemli organizasyonlarında sahne almaya hazırlanıyor. Kültürler ve topluluklar arası yolculuklarını müzik yoluyla anlatan Islandman, geçtiğimiz yıl plak formatında yayınlanan “Kaybola” isimli çalışmalarının 10 şarkılık versiyonunu geçtiğimiz günlerde dijital platformlarda dinleyicileriyle paylaştı. Üçlü, daha önce single olarak yayınladıkları ‘Shu!’, ‘Dimitro’, ‘Lamani’ gibi şarkılarının da yer aldığı albümlerini; Balkanlar’dan Japonya’ya, Tuva’dan Anadolu’ya uzanan etno-kültürel sesler, minimal ve melodik elektronik altyapılar ile kimsenin bilmediği bir kabilenin dans müziği olarak tanımlıyor. 

Ceylan Ertem – “Cahille Sohbeti Kestim”

Yerli alternatif müzik sahnesinin en güçlü isimlerinden Ceylan Ertem, bir süredir üzerinde çalıştığı projesi “Cahille Sohbeti Kestim”i sonunda geçtiğimiz ay müzikseverlerle paylaştı. 12 şarkının yer aldığı albümünde Ceylan Ertem, çoğu yıllara meydan okuyan türkülerin yanı sıra Ahmet Kaya ve Fikret Kızılok şarkılarını da yeniden yorumluyor. Cenk Erdoğan, Can Güngör ve Çağrı Sertel başta olmak üzere müzik dünyamızın birçok yetenekli ismiyle albümü için çalışan Ceylan Ertem, albümünde ayrıca Can Güngör, Gökhan Türkmen, Yusuf Taşkın, Coşkun Karademir ile de mikrofonu paylaştı. ‘Dargın Mahkum’, ‘Gönül’, ‘Ey Zahit Şaraba Eyle İhtiram’, ‘Fosforlu Cevriye’ gibi unutulmaz şarkıları yorumlayan Ceylan Ertem, “Cahille Sohbeti Kestim” albümüyle arşivlik bir çalışmaya imzasını atıyor.

 Son Feci Bisiklet – “Sistemik”

2017 tarihli “Kötü Şeyler” albümünün ardından gelen yeni Son Feci Bisiklet çalışması “Sistemik”, grubun dinleyicilerini bir hayli memnun edecek tarzda. Geçtiğimiz yaz katıldıkları festivallerde ilk kez dinleyicilerinin beğenilerine sundukları ‘İstasyon’ şarkısıyla çalışı yapılan yeni Son Feci Bisiklet albümü, sekiz şarkıdan oluşuyor. Alternatif müziğin tüm öğelerinin sonuna kadar hissedildiği ve temiz bir şekilde kulağımıza yansıdığı albümün öne çıkan şarkıları arasında ‘6patlar’, konserlerde hep bir ağızdan eşlik edileceğini düşündüğüm ‘Manidar’ ve ‘80’i sayabiliriz.  

Sufle – “Geri Geri Maraton Koştum”

‘Pus’ şarkılarıyla dikkatleri üzerlerine çeken Sufle, ilk stüdyo albümleri “Geri Geri Maraton Koştum”u geçtiğimiz günlerde yayınladı. Daha önce yayınladıkları ‘Masum’ ve ‘Mücevher’ şarkılarının da yer aldığı sekiz şarkılık ilk albümlerinde grup üyeleri, kendilerini keşfetme ve kabuklarından sıyrılma hikayelerini anlatıyorlar. Öfkeden pişmanlığa birçok duygunun hakim olduğu şarkıları ve alternatif pop-rock sound’larıyla Sufle, adlarından uzun yıllar bahsettirecek gözüküyor.

Gazapizm – “Hiza”

Sona sakladığım cümleyle giriş yapacağım; yeni Çukur şarkıları hepimize hayırlı uğurlu olsun! ‘Heyecanı Yok’, ‘Ölüler Dirilerden Çalacak’ ve ‘Zanı’ ile llsteleri alt üst eden Gazapizm, kendisinden uzun süredir beklenen albümünü 13 Şubat itibariyle dinleyicilerinin beğenisine sundu. ‘Pisliğin Üstüne Basmışlar’ şarkısıyla çıkış yaptığı albümüyle listelerin bir numarası olması beklenen Gazapizm, albümünde Gaye Su Akyol, Cem Adrian ve Deniz Sungur ile ortak çalışmalara da imza atıyor. Her bir şarkısının sözleriyle de üzerine konuşulacak işler ortaya çıkaran Gazapizm, Türkçe rap adına birbirinden iddialı ve derdini net bir şekilde anlatan şarkıların yer aldığı “Hiza” albümüyle yılın en çok konuşulacak ve dinlenecek albümlerinden birine imzasını atıyor.

Khontkar – “Trap Kont 2.5”

Trap müziğin ülkemizdeki en güçlü temsilcisi Khontkar, altı şarkılık “Trap Kont 2.5” EP’siyle dijital platformlardaki yerini aldı. Sadece bireysel çalışmalarıyla değil, yaptığı ortak çalışmalarla da Türkçe rap’in en çok dinlenen isimlerinden biri  olan Khontkar, yeni EP’sinde “trap nedir, nasıl yapılır”ı sadece altı şarkıda A’dan Z’ye gösteriyor. “Trap Kont” serisinin ana karakteri Flash’ın yolculuğunun yeni durağını da işaret eden “Trap Kont 2.5”, Flash’ın olgunluk dönemi çalışması olmasının yanı sıra yeraltından yeryüzüne çıkışı da temsil ediyor. 

Melek Mosso – “Melek Mosso”

‘Keklik Gibi’, ‘Vursalar Ölemem’, ‘Gölgen Yeter’ gibi şarkılarıyla kısa sürede geniş bir dinleyici kitlesinin sahibi olan Melek Mosso, beş yeni şarkıdan oluşan kendi adını verdiği EP’sini dinleyicileriyle buluşturdu. No.1 ile gerçekleştirdiği ‘Hiç Işık Yok’ gibi  rap müzisyenleriyle ortak çalışmalara da imza atan Melek Mosso, yeni EP’sinde bu sefer S4hir ile ‘Tükettim’ şarkısı için mikrofon başına geçti. Aynı zaman EP’nin çıkış şarkısı da olan ‘Tükettim’in çevreye verdiğimiz zarara yaptığı göndermeler içeren klibiyle de dikkatleri çeken Melek Mosso, alternatif pop dinleyicilerinin yıl içerisinde sıklıkla dinleyeceği şarkılara imzasını atıyor.

Aylin Aslım – “Akustikhane Kayıtları”

Her ne kadar Aylin Aslım’dan yeni şarkılar beklesek de uzun zamandır YouTube üzerinden dinlediğimiz Akustikhane kayıtlarının bir albümde toplanması bizi hayli memnun etti. “Akustikhane Kayıtları” adıyla yayınlanan yedi şarkılık albümde ‘4 Gün 4 Gece’, ‘Senin Gibi’, ‘İki Zavallı Kuş’, ‘Aşk Geri Gelir’ gibi Aylin Aslım diskografisinin en özel çalışmalarının akustik kayıtları yer alıyor. Uzun lafın kısası Aylin Aslım’ı özleyenler için kaçırılmaması gereken arşivlik bir çalışma ile karşı karşıyayız. 

Su İdil – “Anlat Bana”

Caz dünyasının genç ve yetenekli solisti Su İdil, ilk albümü “Anlat Bana” ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Kenan Doğulu’nun söz ve müziğini yazdığı ‘Söylerdim’ şarkısının da yer aldığı albüm, Su İdil’in güçlü vokalinin yanı sıra şarkı sözleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Çağrı Sertel ve Ozan Musluoğlu gibi Türk caz müziğinin önemli müzisyenlerinin prodüksiyonunda yer aldığı albüm, öncelikli olarak caz müzikseverlerin ardından da yeni sesler arayanların ilk tercihlerinden olacak. 

Yorum Yap