İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. 5 Soru
  3. Abkountry
reaksiyion-alkis

Abkountry

'Beni Bulun (Akustik)' ve 'Ölü Adamın Sandığı' isimli şarkılarıyla dikkat çeken Abkountry'yi 5 Soru köşemize konuk ettik ve sorularımızı yönelttik.

Abkountry

‘Beni Bulun (Akustik)’ ve ‘Ölü Adamın Sandığı’ isimli şarkılarıyla dikkat çeken Abkountry’yi 5 Soru köşemize konuk ettik ve sorularımızı yönelttik.

Abkountry’nin çıkış hikayesi nedir? Abkountry fikri nasıl oluştu?
Aslında bir anda ortaya çıkan bir isim oldu, Sercan (Ezhel) ile kaydettiğimiz ‘Ben’ parçası sonrası yayınlamadan önce Onur (Dj Suppa) ne yazayım diye telefonla bizi aradı. “Balkan mı? ABK mı?” derken “Abkountry olsun dedim” ve öyle devam etti.

Dijital platformlarda ‘Beni Bulun (Akustik)’ ve ‘Ölü Adamın Sandığı’ isimli şarkılarınla yer alıyorsun. ‘Ölü Adamın Sandığı’ da yeni yayınlandı. Şarkılarına gelen şu ana kadarki tepkiler nasıl?
Şu ana kadar gelen tepkilerden gayet memnunum, zaten en başında müzik yapıp yayınlayabiliyor olmak bile yeterince mutluluk verici bir şey. Beni en çok sevindiren Harun İzer’in “Alçak Basınç” programına ‘Beni Bulun’un açılış parçası olmasıydı, kendisine de buradan çok teşekkür ediyorum. ‘Ölü Adamın Sandığı’ da bu röportaj ile güzel bir açılış yapmış oluyor, sizlere de şimdiden teşekkürler.

Şarkılarından bahsedersek şarkı yazım sürecin nasıl ilerliyor? Seni etkileyen, ilham aldığın noktalar neler?
Yazım süreci “Tek Sanrı” üçlemesi  için biraz sancılı bir süreç oldu diyebilirim. Müzik olarak trafikleri bitse de yaklaşık 4 sene sürdü üç parçanın içsel anlamda nihai hale gelmesi. İlham olarak çeşitli literatürlerde insanın varoluşsal sancıları ve çeşitli jargonlara nasıl yansıdığı her zaman ilgimi çekmiştir. İnsanın ‘Giz’e olan korkusu ve merakı, hakikati bulma yarışındaki birbiri ile ilişkileri, stigmaları, ilişkilendirmeleri..

Hangi türlere kendini daha yakın hissediyorsun? Günlük hayatında hangi isimleri dinliyorsun?
Tür olarak pek ayırmak istemem; fakat Batı müziği ile daha çok ilgiliyimdir. Bir genelleme olacak; fakat yaş aldıkça Doğu müziğine de ilgim artıyor 🙂 Günlük rutinim de en az 3-4 saat parça araştırıyorum, başka işler yapsam bile paralelinde hep böyle geçiyor. Çok isim var açıkçası… Ağır Mark Sandman ve Mike Patton hayranıyımdır, çocukluğumdan bugüne hala Radiohead dinlerim, agresif tarafım ağır bastığında Down ve yeni dönemden Architects ilk başvurduğum gruplardır. Bu aralar sık dinlediğim Tinariwen bayağı büyüledi beni, tavsiye ederim. Unutmadan yerli olarak da Nadas, Yiğit Seferoğlu, Emre Nalbantoğlu, Aga B,  Spade427 ve Baneva şiddetle öneririm; hepsi Ankaralı 😉

Son olarak önümüzdeki günlerle ilgili planların neler? Ufukta bir albüm gözüküyor mu, yoksa single bazlı mı ilerlemeyi planlıyorsun?
Albüm fikri bu sene için pek yakın gözükmüyor. Hali hazırda çıkmayı bekleyen bayağı bir tekli var, paralelinde yeni bir üretim sürecine girmeyi amaçlıyorum, bir bakmışsınız 2020’de albüm gelmiş 🙂

Yorum Yap