İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. Kalben – “Kalben”

Kalben – “Kalben”

Kalben – “Kalben”

İtiraf ediyorum, bu kızın sesini 14 Kasım 2014’te duyduğumdan beri hayranım. Kalben’den bahsedeceğim size. “Abi bi baksan ya böyle bir kız var” dediğimiz Kalben’den. İşi gücü bırakıp şarkılarını paylaştığımız Kalben’den…

Albüm eleştirisi yazmak istemedim Kalben hakkında. Özellikle Sofar İstanbul’da küçük bir evin salonunda elinde gitarla ‘Sadece’yi çalışını dinlediğim ilk günden beri aklımda bu yazı vardı. Kabul ediyorum, o sıralar pek de iyi bir ruh hali içerisinde değildim. Bir evdeydim. O evde bir koltukta yatıp kalkıyordum. Kucağımda bir laptop vardı. Söylemek istediklerim vardı, söyleyemiyordum. Kalben çıkmış yaldır yaldır söylüyordu o sırada. Bağırmıyordu, sesleniyordu. Çok etkilendiğimi hatırlıyorum. “Ne kadar da güzel ve sade. Olduğu gibi” dediğimi.

Ben o koltuktan yekpare kalkmayı başardım ama dinlemekten hiç vazgeçemedim. Başka heyecanlara da eşlik etti Kalben. Aylar sonra, çok sonra bir telefon geldi: “Kalben’in yeni çıkacak albümü için sizi Rıza Erekli’nin stüdyosuna bekliyoruz”. Koşarak gittim

Stüdyodan içeri girdiğimizde içeriden usul usul bir müzik geliyordu. İlk kulağıma çarpan şüphesiz kendisini sevdirdiği şarkılarına sadece minik dokunuşlar yapmasıydı. Sesi biraz parlamıştı belki, biraz aranjeler düzelmişti ama Kalben’in kalbini olduğu gibi koymuşlardı ortaya. Tüm ekibinin çok iyi bir işe  imza attığını tekrar tekrar dinledik. ‘Saçlar’ ve ‘Sadece’yi o kadar dinlemiştim ki akustik versiyonlarının da albümde yer almasına ne kadar sevindiğimi hatırlıyorum. Tabi ‘Fırtınalar’, ‘Taşikardi’, ‘Doya Doya’ yı da bu listeye ekleyin. Kabul ediyorum uzun zaman sonra ilk kez bir İbrahim Tatlıses parçası ‘Haydi Söyle’nin bir versiyonunu bu kadar sevdim. Sanıyorum Spotify dinlenmelerini patlatmış olabilirim, o kadar dinledim ki derime işledi.

Size albümde yer alan bütün şarkıları kritize edebilirim elbet. Hepsinin bende bir karşılığı var bir şekilde. Ama en çok samimiyetinin karşılığı var. Yerdeki saçların, bulunduğu yabancı evlerin, “seviştim, sevildim, yenildim” ve “fırtına çıkmış göğsümde dinliyorum seni sevgilim” sözlerinin… Şarkılarda tüm heyecanların kursakta kalmasından mıdır nedir, en çok albümdeki sevgilisi Ali’yle fotoğrafını görünce sevindim.

Ne demişler…

Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine…

Kalben daha çok söylesin diyenler, el kaldırsın!

 

Yorum Yap