İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. 5 Soru
  3. LANETH BİR GECE III

LANETH BİR GECE III

8 Mart gecesi IF Performance Hall Beşiktaş'ta gerçekleşecek olan Laneth Bir Gece III öncesinde efsane Türk rock/metal gruplarını yeniden sahnede izleme fırsatını sağlayan Çağlan Tekil'e bu gece ile ilgili 5 soru yönelttik.

LANETH BİR GECE III

8 Mart gecesi IF Performance Hall Beşiktaş’ta gerçekleşecek olan Laneth Bir Gece III öncesinde efsane Türk rock/metal gruplarını yeniden sahnede izleme fırsatını sağlayan Çağlan Tekil’e bu gece ile ilgili 5 soru yönelttik.

Laneth Bir Gece 3’ün kadrosu nasıl oluştu?
Cultus ve Pagan uzun süredir aklımdaydılar, ilk onlarla anlaştım. Objektif geçen sene çıkmak istemişti; ama kadro doluydu, bu seneye aldık. Razor her sene açılış grubumuz zaten. Daha önce Dr.Skull ve Hazy Hill şarkıları çaldılar, bu kez Kramp’tan çalacaklar.  The Climb ise son dakikada gelişti, aslında headliner başka bir isimdi ama son anda iki elemanları gruptan ayrılınca çıkamadılar, bunun üzerine birçok isimle konuştum (Şebnem Ferah, Nekropsi, Pentagram, Badluck, Çilekeş, Murat İlkan vs…) ama hiçbiriyle tarih ya da başka sebeplerle anlaşamadık. Ben en azından ilk 5 yıl Laneth Bir Gece’de aynı grubu çıkartmak istemiyordum, Razor haricinde. Bu sebeple 2. kez olmasına rağmen The Climb’a teklif götürdüm, kabul ettiler.

8 Mart’ta IF Performance Hall Beşiktaş’a gelmeden önce özellikle dinlenmesi gereken albümler, şarkılar var mı?
Pagan “Heathen Upheavel” demosu (youtube), Cultus’ın “Bodhisattva” ve “Eye” albümleri (spotify), The Climb’ın ilk albümü (spotify), Kramp’ın ‘istanbul Sokakları’, ‘Lan N’Oldu’ ve ‘Gitme’ şarkıları, Objektif’in ‘Loş Akşamlar’, ‘Fahişe’, ‘Hayal Et’ ve ‘Çocuk’ şarkıları…

Laneth Bir Gece 3’ün sahnesinde yaklaşık 20 yıldır sahnede olmayan Cultus’ı izleyeceğiz. Cultus üyelerini yeniden bir araya nasıl getirdiniz?
Cultus’ın vokal gitaristi Burak Atalay müzik çalışmalarına Melek grubuyla devam ediyor. Ona yazdım, bir elemanları Amerika, bir elemanları da Fransa’da yaşadığı için zor olacağını söyledi; ama yine de sordu. Herkes olumlu cevap verince geceye dahil oldular.

Aynı şekilde gecenin bir diğer özel konuğu Pagan da yaklaşık 15 yıldır sahnede yok ve 8 Mart gecesi canlı canlı izleme fırsatına erişeceğiz. Pagan’ı yeniden sahneye çıkarma süreci nasıl gelişti?
Pagan’ın da bir elemanı Norveç’te, bir elemanı Japonya’da yaşıyor. Onlardan pek umutlu değildim açıkçası ama ok dediler. Faal günlerinde sadece 3 konsere çıkabilmişlerdi, şimdi dördüncüyü benim yapıyor olmam tarifsiz bir mutluluk.

Laneth Bir Gece 4’ün hazırlıkları başladı mı?
Henüz değil.:)

Yorum Yap