İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. Melis Danişmend – Daha Az Renk

Melis Danişmend – Daha Az Renk

Melis Danişmend – Daha Az Renk

Albümün adının “Daha Az Renk” olduğuna bakmayın, Melis Danişmend’in ilk solo albümü adının aksine birbirinden farklı renkleri içinde barındıran bir albüm. Ancak bu renklerin de parlak tonlarını değil, pastel olanlarını renk skalamıza alıyoruz onun da uyarısını yapıyım.

Melis Danişmend’i ilk nerede, ne zaman dinledim diye hafızamı zorladım; ama o “ilk”i bir türlü çıkartamadım. Sanki Melis, her daim hayatımın fon müziğine eşlik ediyor insana huzur veren sesiyle. Her ne kadar yeri geldiğinde öfkeli şarkıları da seslendirse illa bir yerinden o huzuru yakalamak mümkün oluyor. Buna bir de Melis’in söz yazarı kimliği eklenince ortaya dinlenmesi kaçınılmaz bir albüm çıkıyor haliyle.

Spitney Bears ya da üçnoktabir dönemlerine hiç girmeyeceğim; çünkü önümüzde artık yolunun çok uzun ve açık olmasını dilediğim bir Melis Danişmend dönemi var. “Daha Az Renk”, son yıllarda eksikliğini daha da çok hissettiğim akustik öğelerin ve sözleri her ne kadar yer yer isyan etse de, öfkesini anlatsa da dinginliğin bir araya geldiği bir albüm olmuş. Ceylan Ertem’in albümünden bu yana Melis’in albümü için de çok heyecanlandım. 10 şarkıdan oluşan albümün bitmemesi için tekrar tekrar başa dönüp duruyorum şu anda. ‘Sarhoşken Pişkin Ayıkken Pişman’ favorim oldu.

Tüm söz ve müziğin Melis’e ait olduğu albümde Barış Ertunç, Sertaç Özgümüş, Tansu Kaner ve Deniz Ilgar da Melis’in yanında yer alıyorlar. Tek tek kim ne yapmış yazmayacağım; çünkü Mehmet Tez Melis ile çok güzel bir röportaj yapmış, oradan albümle ilgili gerek tüm bilgiye ulaşabilirsiniz. Okumak isteyenleriniz için linki de burada.

Yorum Yap