İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. Melis Danişmend – “Ve Ev”

Melis Danişmend – “Ve Ev”

Melis Danişmend – “Ve Ev”

Melis Danişmend’in Spitney Beers ardından Üçnoktabir’den bu yana kariyerini derinlemesine takip eden biri olarak üçüncü albümü “Ve Ev”, iTunes’a düştüğü an itibariyle kalbimi kazanmayı başaran nadir albümlerden biri oldu.

Melis Danişmend’in insanın içini okuyan bir yanı hep vardır. Sözleriyle çabuk iletişime girersiniz, size şarkılarıyla duygularını sunar ve dinlediğinizde özünüze samimiyetle girer. Halet-i ruhiyem sıklıkla şarkılarındaki gibi olduğundan belki de çok objektif olamıyorumdur, bilemiyorum ben hala kettle’da su kaynattıkça uzaklara dalıyorum.

“Ve Ev”, ilk parça ‘Uçurumlardan’ ile pozitif bir girizgah yapıyor dinleyici için. Mesajı alıyorsun ilk şarkıdan: “Depresifsen birazdan çözüleceksin güzel kardeşim, kusura bakma”. Çünkü düzenlemeler de bu minvalde. Danişmend’in  sözleri de bu bütünlüğü destekliyor zaten. Hiçbir zaman yaşadığı toplumun gündem masasını gözardı etmeyen sanatçı ‘Bugünler Parlak?’ ile de mesajını gediğine koyuyor. Gündemle ilgili çok protest olmanıza gerek yok, bakın yapan nasıl yapıyor şarkıyı.

‘Baştan’, ‘Ondan Öyle’ ve ‘Bazı Günler Unutulmaz’; 8 şarkılık albümde uzun ara öne çıkan, Spotify’da dinlenilirliklerini tavan yaptığım üç şarkı. Tabi bu son kararım, bir o kadar da ‘Mucize’ ve ‘Hiç’i dinledim. Haliyle bu durum sizi yanlış yönlendirmesin zira albümü ilk parçadan son parçaya kadar atlamadan dinleyebiliyorsunuz. Bunda da en büyük pay düzenlemelerde emeği geçen Danişmend’in ekip arkadaşları ve şüphesiz albümde ilk kez prodüktörlük yapan, enerjilerinin çok uyduğu su götürmez bir gerçek haline gelen Emre Ataker’in imzası. Albüm bir çok açıdan abartıdan uzaklığını da bu enerjiye borçlu, açıkça belli. Bir müzik kutusunun karşısında başınızı masaya yaslamış dinliyormuş hissiyatı veriyor bütün albüm. Bir çocuk naifliğini ve sebepsiz neşesini de hemen ekleyin bu manzaraya.

Tabi ki müzik bir yerlerden tanıdık gelecektir. Hollywood’un son 20 yılında çekilmiş bütün romantik komedileri hap olarak alıyorsunuz. Benim gibi atmosferik olarak müziği algılayanlardansanız hafızanızda kalmış tanıdık bir kaç sahneye “bu şarkı da ne güzel uyarmış” diyorsunuz. Albüm bu açıdan popülerliği de yakalayacak gibi gözükmekte. Popüler kelimesine tü kaka diyenlerdenseniz biraz daha düşünün zira iyi müzik yapan herkesin biraz popüler olmasının, daha fazla kitleyle buluşmasının zamanı geldi de geçiyor bile.

‘Sözler Artık Ağıt’ ile birlikte en çok ‘Bazı Günler Unutulmaz’a hüzünleniyorum galiba. Daha ağır parçalarına (‘Sükut’, ‘Işıklar Sönerken’) da rastladığımız Melis Danişmend aslında daha başka bir olgunlukla olaylara yaklaştığının da sinyallerini veriyor bu şarkılarla. Nasıl olsa hepimiz büyüyoruz istemesek de. Biraz da Melis’le…

Yorum Yap