İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. METİN TÜRKCAN – “VAKTİ GELDİ”

METİN TÜRKCAN – “VAKTİ GELDİ”

METİN TÜRKCAN – “VAKTİ GELDİ”

Türk rock müzik sahnesinin solistleri haricinde büyük bir hayran kitlesine sahip olan birkaç müzisyenden biridir Metin Türkcan. Yıllardır beraber çalıştığı Şebnem Ferah ve Pentagram sahnesinde gitar sololarıyla kendini hayranlıkla izlettiren Metin Türkcan, “Vakti Geldi” diyerek ilk kişisel çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu.

Kendi bestelerinin yanı sıra ‘Dilek Taşı’ ve ‘Yanımda Sen Olmayınca’ cover’larına yer verdiği albümü ile Metin Türkcan, bir kez daha ayrılmaz parçası gitarıyla bize bir rock resitali sunuyor. Albümde mikrofon başına geçen isimlere baktığımızda da bir rock all star karmasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Türk rock’ının istisnasız en sevilen isimleri Şebnem Ferah, Aylin Aslım, Hayko Cepkin, Ogün Sanlısoy, Murat İlkan, Pamela Spence ve Umut Kuzey “Vakti Geldi” için bir araya gelmiş durumda.

Daha dinlemeden “Vakti Geldi”nin rock sahnemizin en nev-i şahsına münhasır isimlerinden Metin Türkcan gitar şovu olacağını düşünüyordum ki açılışla birlikte düşüncemin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Ogün Sanlısoy vokalli ‘Beynim Çatladı’, albüm genelinde en doğru açılış şarkısı olarak birinci sıradaki yerini almış. Sanlısoy’un kendine has vokali ile Metin Türkcan’ın gitarı ortaya sıkı bir rock şarkısı çıkarmış durumda.

meto

Harun Tekin’in sesinden dinlediğimiz, albüme de ismini veren ‘Vakti Geldi’, Hayko Cepkin vokalli ‘Kör Hükümdar’, yıllardır Kargo’dan dinlediğimiz ‘Yanımda Sen Olmayınca’nın Aylin Aslım versiyonu, Murat İlkanlı ‘Rüya’ ve ‘Çok Mu Uzak’ diyen Umut Kuzey ve tabii ki unutulmaz ‘Dilek Taşı’ şarkısına getirdiği yeni yorumla Şebnem Ferah; Metin Türkcan’a eşlik ediyor. Albümün sound açısından en farklı çalışması ise Pamela Spence ile Ray Rizzo’nun beraber seslendirdiği ‘Believe in Love’ şarkısı ki albümün genel havasından apayrı bir yerde durarak ilgiyi üzerine çekiyor. Tek enstrümantal parça ise bizim ‘Kadınım’ olarak tanıdığımız ‘T’As L’Air D’Une Chanson’.

Albümdeki şarkılardan bahsederken ‘Mars’a ayrı bir yer ayırıyorum; zira bir hayli beğendiğim şarkının vokalinde bizzat Metin Türkcan yer alıyor! Açıkçası bu kadar iyi bir performans beklemiyormuşum ki şarkının Metin Türkcan tarafından seslendirildiğini öğrendiğimde hayli şaşırdım.

Uzun lafın kısası şu aralar cayır cayır yanan bir rock albümü arıyorsanız “Vakti Geldi” adına yakışır şekilde birkaç adım öne çıkıyor.

Yorum Yap