İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. ROADIES

ROADIES

ROADIES

İçinden müzik geçen filmleri, dizileri ayrı severim. İşim gereği ayrı bir özen gösteririm, daha eleştirel yaklaşırım, kıyaslama yaparım vs vs. Ancak bu ilgim işten kaynaklı değil, oldum olası müzikle ve özellikle sahne arkası konulara değinen yapımlar ne olursa olsun bendeki yerini hızla alır.

“Almost Famous” ve “Elizabethtown” gibi başucu filmlerimin yaratıcısı Cameron Crowe bu kez gözünü o izlemekten kendimizi alamadığımız şaşaalı sahnelerin gerçek yaratıcılarına, sahne arkası kahramanlarına çeviriyor; yani olmazsa olmaz prodüksiyon ekibine.

İki saatlik bir konserin ya da hafta sonunuzu geçirdiğiniz festivalin perde arkası kahramanları neler yaşıyor, siz alanda eğlenirken arkada ne tür zorluklar onları bekliyor ya da hangi son dakika olayıyla uğraşıyorlar, sizin eğlencenizin bölünmemesi için nelerle ilgileniyorlar “Roadies” gözler önüne sermeyi planlıyor.

Pilot bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Roadies”; Luke Wilson, Carla Gugino ve Imogen Poots’ın başrolleriyle ekrana gelecek. Cameron Crowe’un televizyona yaptığı ilk iş olma gibi bir özelliğe de sahip olan “Roadies” konusunun yanı sıra Nora Felder’ın müzik direktörlüğünde –ki kendisi kişisel dizi tarihimin kült yapımlarından “Californication”ın müziklerinin arkasındaki isimdir- seçilen şarkılar da başrollerden rol çalıyor. Frightened Rabbit’ten ‘I Wish I Was Sober’, Pearl Jam’den ‘Given to Fly’, efsane Ramones’un ‘Loudmouth’u, Polarherat’ın ‘Paralyse’ı ilk bölümde kulağımıza çarpan şarkılar arasında.

“Roadies”, Cameron Crowe filmlerinin vazgeçilmez öğelerinden müziğin yanı sıra romantizmi de unutmuyor tabii ki. Şahsen Bill ve Shelli arasında neler olacak diye bekleyeceğimi biliyorum. Imogen Poots’un hayat verdiği Kelly Ann ise kaykaycı sert kız olarak ilgiyi bir hayli üzerine çekecek gibi duruyor. Ayrıca Kelly Annbaşta olmak üzere ekibin ağzından çıkan sözlere de ayrı dikkat etmeyi unutmayın. Zira “Kurt Cobain ya da Jimi Hendrix, Urban Outfitters’ta t-shirt olmak için ölmediler” gibi cümleleri duymanız işten bile değil.

Aslına bakarsanız daha açılışta Tom Petty’nin sözüyle “Roadies” kendini özetliyor, uzun uzadıya anlatmaya gerek kalmadan; “İnsanların roadie’lerin ne yaptığına dair fikirlerinin olamdığını düşünüyorum. Tanrı onları korusun. Ben sadece şarkı söylüyorum. Onlar, şovun olmasını sağlıyor.”

Yorum Yap