İlginizi Çekebilir
Karanlıktakiler
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. TARKAN – “AHDE VEFA”

TARKAN – “AHDE VEFA”

TARKAN – “AHDE VEFA”

Yılın değil, son yılların en çok beklenen albümü “Ahde Vefa” sonunda raflardaki ve dijital ortamdaki yerini aldı. Popüler müzik tarihimizin en görkemli yıldızlarından Tarkan’ın kariyerinin başlangıcından bu yana beklediğimiz “Ahde Vefa” adını layıkıyla yaşatan bir albüm olmuş.

Oturup burada Tarkan’ın müzisyen ya da yorumcu kimliğini tartışacak değilim, zaten haddime de değil. Şahsen uzun zamandır bu albümü bekleyen biri olarak Tarkan’ın ağır nağmelere kaçmadan, son derece naif ve minimal bir tarzda seslendirdiği Türk Sanat Müziğimizin eşsiz parçalarına yer verdiği albümünü fazlasıyla beğendiğimi de söylemekten çekinmiyorum. Her bir şarkı için üzerinde çokça ve detaylıca çalışıldığı belli olan albüm, günümüzde Türk Sanat Müziği’nden hayli uzak duran kitleyi yanına çekecek gözüküyor ki albümün ulaştığı satış rakamları da bu yorumumu doğrular nitelikte.

Tarkan bu tabii ki albümü alınır iddiasının arkasına sığınmayacağım, zira “Ahde Vefa” günümüzde unuttuğumuz müziğe dair çoğu değeri hatırlatır nitelikte. ‘Rindlerin Akşamı (Dönülmez Akşamın Ufkundayız)’ gibi sanat müziğimizin mihenk taşı şarkılarından –benim de dinlemekten en keyif aldığım şarkıların başında gelir- biriyle açılışı yapılan albüm kapanış şarkısı ‘Kara Bulutları Kaldır Aradan’a kadar bir musiki dersi niteliğinde ilerliyor. Kah hüzünlendiren, kah neşelendiren şarkı seçimleriyle Tarkan ve ekibi son dönemin en dinlenmesi gereken albümlerinden birine imzalarını altın harflerle atmış durumdalar.

Yorum Yap