İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. TEOMAN – “KOYU ANTOLOJİ”

TEOMAN – “KOYU ANTOLOJİ”

TEOMAN – “KOYU ANTOLOJİ”

“Arkadaşlar merhaba, yıllarca resmi basın bültenleri yazdıktan sonra, bu kez resmiyeti bırakmaya karar verdim. 12 Ocak 2018 tarihinde çıkacak albümüm ‘Koyu Antoloji’yi, kendi ağzımdan anlatacağım sizlere” diyerek başlıyor Teoman, 21 yıllık kariyerinde yayınladığı 10 stüdyo albümünden derlediği 26 şarkılık en kişisel çalışması “Koyu Antoloji”yi anlatmaya.

21 yıl önce “Ne ekmek ne de su sensizlik korkusu” diyerek hayatımızın tam da ortasına hesapsız kitapsız giren ve her yayınladığı albümle yaşadığımız hayalkırıklıklarını, o büyük aşkları, gülümsemelerimizi, döktüğümüz gözyaşlarını ve en önemlisi de yaptığımız iç hesaplaşmalarımızı kelimenin en doğru anlamıyla pervasızca notalara döken ve sonra da sesimiz kısılıncaya kadar bağıra çağıra söylememize yol açan Teoman, bu sefer bildiğimiz şarkılarını en ‘saf’ halleriyle önümüze seriyor ve ekliyor; “Bu albümün insanları eğlendirmesini amaçlamadım. Hayalim; bu albümün, evde, tercihen gözler kapalı, dikkatlice dinlenmesi. Benim yazmayı sevdiğim şarkı formunda, içerik de çok önemli olduğundan, dinleyicinin şarkı sözlerime konsantre olmasını istiyorum”.

26804776_10155801843330661_1458744779756220311_n

Teoman’ın ne kadar iyi bir hikaye anlatıcı olduğunu anlatmaya gerek yok, diskografisinden herhangi bir albümün kitapçığını alıp şarkıların sözlerine ufacık da olsa göz atsanız sizi çarpacak bir hikayeye rastlamanız hiç de tesadüf olmaz. Belki de bu yüzden bu şarkılar yıl aldıkça ömürlerini tamamlayıp bir köşeye çekilmiyor, gün geçtikçe daha yüksek sesle söyleniyor. Yaşanımlar arttıkça şarkıların taşıdığı anlamlar da başka formlara bürünüyor. Zaman zaman o en çok sevdiğimiz şarkıyı es geçip başka şarkılara sığınmamız, zaman zaman da eski bir arkadaşa kavuşmuş gibi o şarkıya sıkı sıkıya tutunmamız da tam da bu yüzden. Teoman, anlattığı hikayelerle hayatımızın her anının soundtrack’ini ortaya çıkartıyor. “Koyu Antoloji”nin çıkış noktalarından biri de bu. Teoman ve ekibi, bu albümün bir soundtrack havasını vermesini istemişler en başından itibaren. Seçilen şarkılar ve Mehmet Cem Ünal & Safa Hendem ortaklığında yapılan düzenlemeler tam da bu havayı yansıtıyor.

Mehmet Cem Ünal ve Safa Hendem demişken buarada biraz durmak gerekiyor. “Albümün kartonetinde prodüktör olarak beni göreceksiniz; ama Memo ve Safa düzenlemeleri yapmakla birlikte, albümün prodüktörü de sayılırlar. Albümün şarkıları, sound’u vs. gibi genel kararlarımı onlara söyledikten sonra, çok seyrek olarak işlerine karıştım. Baktım ki, çok hevesliler ve benden çok daha çalışkanlar, kritik bir çok kararı onlara bıraktım” diyor Teoman stüdyo sürecini anlatırken. Her iki müzik adamı da ortaya çıkardıkları işten dolayı ayrı ayrı büyük bir takdiri hak ediyor.

Albümle beraber Teoman’ın YouTube kanalında izlenmeye açılan ‘Tuzak’ klibi de “Koyu Antoloji”nin görsel olarak kameraya yansımış hali olarak bütünlüğün içindeki yerini alıyor. Artık böyle klipleri televizyon ekranlarında izleyememek de insanı ayrı bir acıtmıyor değil.

“Koyu Antoloji”, tek sefer dinlemeyle çözümlenecek bir albüm değil. Yeri gelince içten içe kızıp sesi kısacağınız, yeri gelince müziğe kendinizi kaptırıp Teoman’la dertleşirken kendiniz bulacağınız bir albüm. Bu albüm kanımızı Teoman’ın dediği gibi kaynatmayacak; ancak belki de bir yerelere saklayıp gün yüzüne çıkmasına izin vermediğimiz duygularımızı harekete geçirecek.

Yorum Yap