İlginizi Çekebilir
Uçan Melekler
  1. Ana Sayfa
  2. Kritik
  3. Yıl Bitmeden Bu Albümlere Göz Atmak Lazım

Yıl Bitmeden Bu Albümlere Göz Atmak Lazım

Yıl Bitmeden Bu Albümlere Göz Atmak Lazım

Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Kanye West dendiği zaman aklıma hep tek bir cümle gelir: “Karakterini sevmem; ama bir müzik dahisi olduğu kesin!”… İlk çıktığı günden bu yana sadece müziğine odaklanıp geride kalan her şeyi ignore etmem sayesinde belki de dinleyebiliyorum West’i. Yoksa katıldığı ödül törenlerinde en az kendisi kadar tuhaf kız arkadaşıyla yaptığı saçmalıklar, ödül kazanamayınca ödül kazanan ismi rencide edici davranışları ya da Twitter sayfasındaki serzenişleri ve bol keseden küfretmesi çoktan müziğinin önüne geçmiş olurdu. Tüm bu kötü huyları bir yana aynı bünyeden bir de mükemmel müzikler çıkıyor olması Kanye West’ten şu sıralar sıklıkla bahsetmemize neden oluyor. “My Beautiful Dark Twisted Fantasy” daha yayınlanır yayınlanmaz 2010’un en iyi albümü ilan edildi. Ki bu övgüyü müzik dünyasının kalbur üstü dergi ve yayınlarının yaptığını hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki albümü “808s & Heartbreak” ile harikalar yaratan ve ‘Love Lockdown’ gibi bir şarkıyı müzik dünyasına kazandıran West, “My Beautiful Dark Twisted Fantasy”de yine bildiği işi yapıyor ve dinleyicilerini müzikal bir ziyafete davet ediyor. Ancak bu noktada bir itirafta bulunmam gerek; benim için hala en iyi Kanye West albümü “808s & Heartbreak”tir. Albümdeki auto-tone’lu vokal bir yana ‘Love Lockdown’, ‘Coldest Winter’ ve ‘Homecoming’ gibi şarkılara eş değer yeni şarkılar yazılabileceğini pek düşünmüyorum açıkçası. Kaldı ki “My Beautiful Dark Twisted Fantasy”nin bana göre en büyük eksikliği West’in şarkı sözü yazarlığı oluyor. Her ne kadar sound için insanüstü bir çaba harcansa da sözler bu sound’un yanında vasat kalıyor. Albümün en iyi sözleri West’in konuklarından geliyor.

Sadede gelirsek söylendiği gibi yılın en iyi albümü mü? Bence değil. Evet iyi bir albüm; ama bu yıl çok da iyilerini dinledik; fakat kesinlikle en iyi ilk 10 içerisinde yer alır.

N.E.R.D. – Nothing

Pharrell Williams is my hero! The Neptunes olsun, solo çalışmaları olsun ya da N.E.R.D. olsun işin içinde Pharrell Williams varsa, o albüm ya da single ya da her neyse mutlaka dinlenmelidir! Tabii bu benim kişisel düşüncem.

Rap, hip&hop, R&B ve pop dehaları N.E.R.D.,son albümleri “Nothing”de sınırsız bir müzik ortaya koyuyor. T.I. işbirliği ‘Party People’, son yıllarda dinlediğim en enerjik çalışmalardan biri olurken, Nelly Furtado featuringli ‘Hot-n-Fun’ ise eğlenceli olmasının yanı sıra son derece seksi bir şarkı olarak ön plana çıkıyor. Ancak asıl favorim ‘Perfect Defect’. Geçişleri ve Williams’ın vokaliyle hemen kendini gösteriyor. ‘Hypnotize U’ ise albümü dinleyenlerin favorisi olmuş durumda. Bir de Daft Punk remiksini dinlemenizi tavsiye ederim bu aşamada.

Onor Bumbum – Diyorum Ki

Onor Bumbum adını son yıllarda sıklıkla duyuyordum; ancak performansını izlemeyi bir türlü başaramamıştım. Ancak neyse ki artık istediğim zaman kulaklığımı takıp müziğini dinleyebiliyorum. Onor Bumbum’un ilk albümü “Diyorum Ki”, Karalama Müzik sayesinde raflardaki yerini alıyor. Şu aralar sakin, dingin, ruhunuzu dinlendirecek bir şeyler arıyorsanız tercihinizi rahatlıkla Onor Bumbum’dan yana kullanabilirsiniz.

My Chemical Romance – Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys

Gerard Way ve tayfası geri döndü! Albümün teaserlarını izlerken neyle karşılaşacağımız hakkında en ufak bir fikrim bile yoktu. İlk single ‘Na Na Na’yı dinlediğimde ise Way’in kafasının bizimkisinden bir hayli farklı çalıştığını bir kez daha keşfettim. Ancak kulağıma gelen melodiler hiç de beklendik şeyler olmadığı için yine şaşkın şaşkın albümün çıkışını beklemeye koyuldum. Albümü dinlemek için kulaklığımı taktığımda ise nerde o ilk single nerde bu albüm nidaları yükselmeye başladı. Gerard Way, “The Black Parade”dan öğrenecekleri öğrenip hızlı ve eğlenceli günlerine geri dönüş yapıyor. Bu yılın en iyi rock albümlerinden biri kesinlikle… Albümle ilgili her kelimesine katıldığım Çetin Cem Yılmaz‘ın yazısını okumayı da ihmal etmeyin.

Yorum Yap